| Manufacturer Part Number: | TS68332VR16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CPU32 - Microcontroller IC 32-Bit 20.97MHz ROMless 132-PGS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68332VR16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68332VR16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | CPU32 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 20.97MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | WDT | |
| Number of I/O | 48 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 2K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 132-BPGA | |
| Supplier Device Package | 132-PGS | |
| Standard Package | 21 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68332VR16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68332VR16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68332VR16A is new and unused, you can buy TS68332VR16A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68332VR16A.
| SE40PBHM3_A/I | DIODE GEN PURP 100V 2.4A TO277A | SE40PBHM3_A/I.pdf | |
| IRKT106/14A | SCR Module 1400V 235A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | IRKT106/14A.pdf | |
| BDV64-S | TRANS PNP DARL 60V 12A | BDV64-S.pdf | |
| MRF8P29300HSR6 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 30V 100mA 2.9GHz 13.3dB 320W NI-1230S | MRF8P29300HSR6.pdf | |
| DMP57D5UFB-7 | MOSFET P-CH 50V 200MA 3-DFN | DMP57D5UFB-7.pdf | |
| MAX5154ACEE+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-QSOP | MAX5154ACEE+T.pdf | |
| 5SGXMA4K3F35I3 | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXMA4K3F35I3.pdf | |
| R5F10269ASP#V5 | RL78 RL78/G12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 12KB (12K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F10269ASP#V5.pdf | |
| MB90024PMT-GS-156-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-156-BND.pdf | |
| MPC8314VRAFDA | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 333MHz 620-PBGA (29x29) | MPC8314VRAFDA.pdf | |
| MAX3212EAI+T | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3212EAI+T.pdf | |
| TSV358AIST | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MiniSO | TSV358AIST.pdf | |
| CY62256LL-55ZXI | IC SRAM 256KBIT 55NS 28TSOP | CY62256LL-55ZXI.pdf | |
| NCP81051MNTBG | IC MOSFET DRIVER SMD | NCP81051MNTBG.pdf | |
| MAX6389XS29D3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SC-70-4 | MAX6389XS29D3+T.pdf |