| Manufacturer Part Number: | ULN2801A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 11296 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2801A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2801A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULN2801A View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 2.25W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2801A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2801A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2801A is new and unused, you can buy ULN2801A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2801A.
| SE40PJHM3/87A | Diode Standard 600V 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) | SE40PJHM3/87A.pdf | |
| JANTX1N4615C-1 | Zener Diode 2V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N4615C-1.pdf | |
| MMBZ5242ELT3G | Zener Diode 12V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5242ELT3G.pdf | |
| 2SK3756(TE12L,F) | RF Mosfet N-Channel 4.5V 200mA 470MHz 12dB 32dBm SC-62 | 2SK3756(TE12L,F).pdf | |
| 8N4QV01KG-0163CDI | VCXO IC 81MHz, 135MHz, 270MHz, 108MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0163CDI.pdf | |
| X9015UM8Z-2.7T1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9015UM8Z-2.7T1.pdf | |
| AD5422ACPZ-REEL | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 40-LFCSP-VQ (6x6) | AD5422ACPZ-REEL.pdf | |
| PIC16C770T-E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C770T-E/SS.pdf | |
| LPV324MTX/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LPV324MTX/NOPB.pdf | |
| THS4304DGKR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-VSSOP | THS4304DGKR.pdf | |
| SY100EL91LZI | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 3 Channel 20-SOIC W | SY100EL91LZI.pdf | |
| 7027L25PFI | IC SRAM 512KBIT 25NS 100TQFP | 7027L25PFI.pdf | |
| JS28F128J3D75B | IC FLASH 128MBIT 75NS 56TSOP | JS28F128J3D75B.pdf | |
| SST39SF040-45-4C-NHE-T | IC FLASH 4MBIT 45NS 32PLCC | SST39SF040-45-4C-NHE-T.pdf | |
| STNS01PUR | IC LI-ION BATT CHARGER LDO 12DFN | STNS01PUR.pdf |