| Manufacturer Part Number: | V20PL50-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 5.5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20PL50-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20PL50-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20PL50-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20PL50-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20PL50-M3/86A is new and unused, you can buy V20PL50-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20PL50-M3/86A.
| S391D-GS08 | RF Diode PIN - Single 30V 50mA SOD-80 MiniMELF | S391D-GS08.pdf | |
| TM8050H-8W | 80 A HIGH TEMPERATURE THYRISTOR | TM8050H-8W.pdf | |
| BCX54TA | TRANS NPN 45V 1A SOT89 | BCX54TA.pdf | |
| 9179BF-01LFT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 150MHz 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) | 9179BF-01LFT.pdf | |
| 8N3SV75AC-0168CDI8 | VCXO IC 74.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0168CDI8.pdf | |
| 8N4SV75AC-0079CDI | VCXO IC 328.125MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0079CDI.pdf | |
| AD5675BRUZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP | AD5675BRUZ.pdf | |
| XC4025E-3HQ240I | IC FPGA 193 I/O 240QFP | XC4025E-3HQ240I.pdf | |
| MSP430F2101IRGER | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8 + 256B) FLASH 24-VQFN (4x4) | MSP430F2101IRGER.pdf | |
| MB90F428GAPFV3-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F428GAPFV3-GSE1.pdf | |
| SP3238ECA-L | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | SP3238ECA-L.pdf | |
| TLV2262IP | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | TLV2262IP.pdf | |
| OPA2677H/2K5G3 | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-HSOP | OPA2677H/2K5G3.pdf | |
| S25FL132K0XMFI040 | IC FLASH 32MBIT | S25FL132K0XMFI040.pdf | |
| MT29F128G08AKCABH2-10Z:A TR | IC FLASH 128GBIT TBGA | MT29F128G08AKCABH2-10Z:A TR.pdf |