| Manufacturer Part Number: | VI20100SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20100SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20100SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20100SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20100SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20100SHM3/4W is new and unused, you can buy VI20100SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20100SHM3/4W.
| GI508-E3/54 | DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD | GI508-E3/54.pdf | |
| 1N3515A | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N3515A.pdf | |
| MAX1247AEEE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1247AEEE+.pdf | |
| MB90428GCPMC-GS-349E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90428GCPMC-GS-349E1.pdf | |
| OPA129UBG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA129UBG4.pdf | |
| 74LVC74APW,118 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP | 74LVC74APW,118.pdf | |
| CD74HC173NSRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO | CD74HC173NSRE4.pdf | |
| 71V016SA12BF | IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA | 71V016SA12BF.pdf |