| Manufacturer Part Number: | VIT5202-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9050 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 200V 5A TO262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT5202-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT5202-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT5202-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT5202-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT5202-M3/4W is new and unused, you can buy VIT5202-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT5202-M3/4W.
| SZMM3Z27VT1G | Zener Diode 27V 300mW ±5% Surface Mount SOD-323 | SZMM3Z27VT1G.pdf | |
| 2N333A | TRANS NPN 45V 10MA TO5 | 2N333A.pdf | |
| FMG1G75US60L | IGBT Module Single 600V 75A 310W Chassis Mount 7PM-GA | FMG1G75US60L.pdf | |
| AD574AJDZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-CDIP | AD574AJDZ.pdf | |
| EP1K100FC484-3 | IC FPGA 333 I/O 484FBGA | EP1K100FC484-3.pdf | |
| 10M50DCF256C7G | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | 10M50DCF256C7G.pdf | |
| PIC16F76T-E/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F76T-E/SS.pdf | |
| ADG795GBCPZ-REEL | 5 Circuit IC Switch 2:1 4 Ohm 24-LFCSP-VQ (4x4) | ADG795GBCPZ-REEL.pdf | |
| SN74LS652NT | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-PDIP | SN74LS652NT.pdf | |
| HEF4520BT,653 | IC BINARY COUNTER DUAL 16SOIC | HEF4520BT,653.pdf | |
| IDT7202LA12SO | IC FIFO ASYNCH 1KX9 12NS 28SOIC | IDT7202LA12SO.pdf | |
| LTC3555IUFD#TRPBF | Handheld/Mobile Devices PMIC 28-QFN (4x5) | LTC3555IUFD#TRPBF.pdf | |
| XC6121C238ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C238ER-G.pdf | |
| L5987TR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 3A 8-VFDFN Exposed Pad | L5987TR.pdf | |
| NCV8501PDW100 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10V 150mA 16-SOIC | NCV8501PDW100.pdf |